Tovarna_dela-tekstil

Predstavitev projekta TOVARNA DELA – TEKSTIL


Poslanstvo projekta Tovarna dela – Tekstil je vzpostavitev učinkovitega sistema zbiranja rabljenih oblačil in hišnih tekstilij, razvoj zaposlitvenih možnosti in zelenih delovnih mest za ranljive ciljne skupine ter zmanjševanje količine tekstilnih odpadkov, ki nesortirani končajo med komunalnimi odpadki, čeprav je velik del teh še uporabnih.

 

Vizija projekta Tovarna dela – Tekstil je Sloveniji predstaviti in razvijati panogo reciklaže rabljenih oblačil, ki temelji na socialnem podjetništvu, zaposlitvenem vključevanju težje zaposljivih ciljnih skupin, ustvarjanju zelenih delovnih mest, aktivaciji prostovoljcev, osveščanju in skrbi za okolje.

Tovarna dela Tekstil je projekt, katerega namen je vzpostavitev sistema za izvajanje dejavnosti zbiranja, sortiranja, obdelave, predelave in prodaje rabljenega tekstila in tekstilnih izdelkov.

Namen projekta je osveščanje javnosti o pomenu ločenega odlaganja tekstilnih odpadkov, vzpostavitev učinkovitega sistema zbiranja in predelave rabljenega tekstila ter razvoja zaposlitvenih možnosti in zelenih delovnih mest za ranljivi ciljni skupini, iskalcev prve zaposlitve in brezposelnih, starejših od 50 let, ki so zaradi svojega statusa pomaknjeni na rob zaposlitvenih možnosti.

Cilj projekta je ustanovitev socialnega podjetja, ki bo z zaposlovanjem ranljivih ciljnih skupin nadaljevalo z izvajanjem ekonomsko vzdržne dejavnosti zbiranja, obdelave in nadaljnje prodaje rabljenih oblačil. V okviru socialnega podjetja bo vzpostavljena celotna oskrbovalna veriga, z obratom za ločevanje, pranje in popravila rabljenega tekstila na Koroškem in trgovino z rabljenimi oblačili v Ljubljani. Ustanovljeno socialno podjetje bo prevzelo in dolgoročno nadaljevalo z začetimi dejavnosti projekta Tovarna dela – Tekstil.

Pomen zbiranja rabljenega tekstila

V Slovenijo vsako leto uvozimo veliko ton oblačil in hišnega tekstila. Leta 2006 je bilo uvoženih nekaj več kot 18.000 ton (domača proizvodnja ni vključena), kar predstavlja 9 kg na osebo.

Istega leta je bilo v Sloveniji le 1.114 ton ločeno zbranih odpadnih oblačil in tekstilij, kar je nekaj več kot 1 kg na osebo. To pomeni, da je velika večina odpadnih oblačil in tekstila najverjetneje končala na odlagališčih med mešanimi komunalnimi odpadki.

Partnerji projekta bodo zbrani tekstil skladiščili, sortirali in pripravili za nadaljnjo prodajo. V Dravogradu bodo partnerji za potrebe projekta vzpostavili skladišče, sortirnico in predelavo zbranega tekstila. Rabljeni tekstil, ki ga bodo partnerji zbrali na različnih akcijah zbiranja in vzpostavljenih stalnih odvzemnih mestih, bo sortiran v različne kakovostne razrede in ustrezno pripravljen za nadaljnjo uporabo:

 • kakovostna rabljena oblačila primerna za nadgradnjo oblikovalcev, ki jih bomo prodali na različnih modnih dogodkih;
 • kakovostno rabljena oblačila za neposredno prodajo v trgovini z rabljenimi oblačili, ki bo ustanovljena v okviru projekta;
 • vzpostavitev sistema predelovanja krp za industrijo;
 • vzpostavitev sistema reciklaže oblačil na osnovno prejo oz. nit in predelava v izolacijo.

Kaj se zbira?

1. OBLAČILA IN DODATKI :

 • moška in ženska oblačila,
 • dnevna oblačila (hlače, krila, bluze, srajce, brez rokavniki, obleke, suknjiči, blazerji),
 • oblačila za prosti čas (hlače krila, puloverji, jopice, jakne),
 • športna oblačila(trenirke, trikoji, majice s kratkimi rokavi),
 • vrhnja oblačila (plašči, jakne, bunde),
 • nosečniška oblačila,
 • oblačila za močnejše postave,
 • otroška oblačila,
 • spodnje perilo,
 • modni dodatki: nakit, rute, pasovi, torbice, nahrbtniki, potovalke,
 • čevlji/obutev v paru,
 • usnjeni izdelki.

 2. HIŠNE TEKSTILIJE:

 • posteljnina, rjuhe, pregrinjala, prešite odeje, brisače,
 • prti in zavese.

Več na spletni strani: www.ekologibrezmeja.si

Tovarna_dela-tekstil

in skladišče v Dravogradu

Zadruga-dobrote

 

 

(Skupno 169 obiskov, današnjih obiskov 1)