KOLESARSKI IZPIT NA OŠ ČRNA NA KOROŠKEM in na POŠ ŽERJAV
v šolskem letu 2011/ 2012

KolesarjiK opravljanju kolesarskega izpita se prijavijo učenci 5. razreda. Starši in učenci skupaj podpišejo prijavnice in učenje se lahko začne.
Z usvajanjem teoretičnega znanja smo začeli kmalu po začetku šolskega leta in je potekalo v računalniški učilnici. Cilji usvajanja teoretičnega znanja so:

Učenci:
  • spoznajo sestavne dele kolesa, namen in delovanje sestavnih delov, obvezno opremo kolesarja in znajo pravilno vzdrževati kolo
  • pridobijo znanja za varno vožnjo v prometu
  • spoznajo osnovne oblike prometnih znakov, kaj pomenijo  in na kaj nas opozarjajo
  • spoznajo načine vožnje s kolesom- kje, kako in zakaj tako ravnajo v določenih situacijah
  • se seznanijo s premiki s kolesom- najvarnejši načini
  • spoznajo in se naučijo prometna pravila

Preverjanju teoretičnega znanja, ki smo ga izvedli v začetku marca in so ga vsi učenci uspešno opravili, je sledila spretnostna vožnja po poligonu. Le- tega smo postavljali na igrišču pri šoli. Cilji spretnostne vožnje so:
 Učenci:
  • pridobijo spretnosti, znanja in pravilne presoje za varno vožnjo s kolesom
  • spoznajo pomen brezhibno opremljenega kolesa in uporabe varnostne čelade
  • se vzgajajo za kulturno in humano sodelovanje na poligonu, znajo varovati sebe in druge udeležence

Preverjanju spretnosti učencev je sledila vožnja v prometu. Cilji vožnje v prometu so:
Učenci:
  • se naučijo pravilno,  v skladu s predpisi in glede na razmere na cestišču ravnati v prometu
  • se vzgojijo za kulturno in humano sodelovanje v cestnem prometu, znajo varovati sebe in druge udeležence v prometu
  • se usposobijo za zdravo in koristno preživljanje prostega časa ter za krepitev telesnih sposobnosti

Precej smo vadili  in se ob pomoči razredničark 5. razredov (Nevenke Germadnik in Vesne Burjak), učiteljice športne vzgoje Tamare Oblak in mentorice, dobro naučili obvladovati različne situacije v prometu.
Vsi učenci so v četrtek, 24. 05. 2012, uspešno opravili kolesarski izpit. Izpit smo izvedli v popoldanskem času in tako omogočili vsem staršem, da so se vožnje svojih otrok po Črni tudi udeležili in se veselili skupaj z njimi.
Hkrati so se učenci tudi odločili in glasno izrazili svojo odločitev, da: »BOMO MI GENERACIJA, KI BO VEDNO UPORABLJALA KOLESARSKO ČELADO).
Ob tej modri odločitvi jih spodbujajmo in jih podpirajmo, tako učitelji kot tudi, in predvsem starši.

Učenci POŠ Žerjav pridno vadijo in tudi zanje se bliža dan, ko bodo ponosno prejeli kolesarske izkaznice. VARNO VOŽNJO, KOLESARJI.

Mentorica pri pripravi na kolesarski izpit:
Andrejka FAJMUT, prof.