thumb_IMG_7076Učenci so v okviru projekta Evropska vas spoznali romunsko ljudsko balado z naslovom Ovčka Miorica.

Sredi prejšnjega stoletja je pesem prvi zapisal in prelil v knjižni jezik pesnik Vacile Alecsandru. Tako je postala splošno znana med romunskim ljudstvom. Žalostno zgodbo, o kateri pripoveduje, pa so uporabili v svojih delih tudi nekateri romunski pisatelji.
Pesem izhaja iz starodavnih pastirskih časov, ljudem pa se je priljubila ne le zaradi žalostne zgodbe, ki se naplete med tremi pastirji, saj enega od njih zaradi zavisti druga dva hudobno umorita, ampak tudi zaradi prispodobno nedolžne ovčke Miorice, ki je obdarjena z nadnaravnimi lastnostmi. Nanjo se pred smrtjo obrača pastir s svojo oporoko, ki jo odlikujejo izjemno lepa pesniška videnja, v katerih se pastir čuti tudi v smrti do kraja povezanega z naravo.       
IMG_7079                                          
Nič čudnega torej ni, da je ta ljudska balada, kot se pravi takšni pesmi, postala tudi vsakdanje berilo današnjih romunskih otrok.
 

Vesna Burjak
(Skupno 73 obiskov, današnjih obiskov 1)