Dne, 22. in 23. 5. 2019, smo v tretjem razredu izvedli NEON delavnice. To je program, katerega glavni cilj je krepiti varovalne dejavnike otrok, jih spoznati z načini, kako se izogniti nasilju in tudi kako samo nasilje preprečiti.

Najprej so učenci spoznali svoje pravice, da so VARNI, MOČNI in SVOBODNI. Skozi pogovore, pesmico, zgodbico in igre vlog, kjer so tudi sami aktivno sodelovali, smo jim predstavili, kaj je vrstniško nasilje in da je za nasilje odgovoren vedno tisti, ki nasilje izvaja. Predočili smo jim, da pomembno vlogo pri nasilju nosijo priče. Veliko smo se pogovarjali o razliki med tožarjenjem in obveščanjem o nekem dogodku ali situaciji, ter o pomembnosti iskanja pomoči pri odraslih, ki jim zaupajo.

V konkretnih situacijah so se naučili prepoznati nevarne situacije in kako ravnati, ko so izpostavljeni nasilju ali nevarnosti. Spoznali so samozaščitniške veščine, ustrezno komunikacijo in kako z asertivnim, samozavestnim vedenjem rečejo nasilju NE!, STOP!, NEHAJ!

Da so učenci pri urah uživali pričajo njihove izjave ob koncu delavnice.

  • Všeč mi je, da lahko nekomu rečeš STOP!, NEHAJ!
  • Všeč mi je bilo, ko smo igrali igre vlog.
  • Pozitivno je bilo, da so prijatelji pomagali žrtvi.
  • Negativno je, da nekomu vzameš pravice ali ga ponižaš.
  • Zanimiva mi je bila zgodbica o miški.
  • Zanimive so mi bile predstave učiteljev.

Ana Kamnik

Barbara Komar

Marko Sonjak

 

Več utrinkov delavnic si lahko ogledate v galeriji.

(Skupno 179 obiskov, današnjih obiskov 1)