V četrtek, 21. 10. 2021, smo z devetošolci v okviru kulturnega dne obiskali Trubarjevo domačijo v Rašici. V spominski sobi, ki je malo drugačna, nam je vodič predstavil pomen Primoža Trubarja, njegovo delo in predmete ter poslikave v prostoru. Na stenah spremljaš Trubarjevo življenjsko pot in odlomke iz njegovih del, v stebrih so zunanji deli njegovih knjig (»slepe knjige«), v oknih pa so naslikane osebe, pomembne za čas reformacije.  Pogledali smo si še Temkov mlin in žago, saj je bil njegov oče mlinar in tesar. Ogled smo zaključili z izdelavo miniaturne knjižice, ki smo jo kot spominček odnesli domov.

Pot smo nadaljevali proti Muljavi, rojstnem kraju pisatelja Josipa Jurčiča. Letos mineva 140 let od njegove smrti, zato je leto 2021 poimenovano Jurčičevo leto. Po ogledu kratkega filma smo pogledali še Krjavljevo bajto, primer revne kajže izpred 150 let, ter Jurčičevo rojstno hišo, ki je spremenjena v muzej. Nekateri devetošolci si bodo poleg starih predmetov gotovo zapomnili nizek strop, saj so morali paziti, da niso z glavami udarili ob tram.

Zanimiv je način kritja strehe s slamo.

Na koncu smo poskrbeli, da so bili delovni listi rešeni.

Besedilo: Milena Mesner

Fotografije: Marija Rus