Evropska unija si z različnimi ukrepi že vrsto let aktivno prizadeva za zmanjševanje količine odpadkov. Največji in najuglednejši evropski projekt na tem področju je Evropski teden zmanjševanja odpadkov (ETZO).

EZTO letos poteka med 20.–28. novembrom 2021.

Glavna tema letošnjega ETZO so krožne skupnosti ter pomen sodelovanja in solidarnosti.

Naši šoli letos ponovno ponosno sodelujemo v projektu ETZO in tako pomagamo naš planet ohranjati čist.

Kdo se lahko pridruži ETZO?

• uprava/javni organi,
  • združenja/nevladne organizacije,
  • podjetja/industrija,
  • izobraževalne ustanove (šole, fakultete, univerze),
  • posamezniki.

Tematski sklopi:

• Strogo izogibanje nastajanja odpadkov oz. zmanjševanje nastajanja odpadkov pri samem viru (najboljši je tisti odpadek, ki sploh ne nastane)

Aktivnosti za ozaveščanje o nujnosti zmanjševanja količine odpadkov, ki jih proizvedemo, in nasveti, kako to doseči: promocija kompostiranja doma, nalepke, da ne želite reklam, uporabe vode iz pipe. Med te aktivnosti sodijo tudi ukrepi, ki ozaveščajo potrošnika, da z izbiro izdelkov vplivajo na okolje.

• Ponovna uporaba in priprava na ponovno uporabo (predelajmo, izmenjajmo, podarimo, izposodimo si)

Aktivnosti, ki ozaveščajo, da ima vsak izdelek še eno življenje: spodbujajo premislek o nujnosti nakupa novega izdelka, spodbujajo popravilo in ponovno uporabo izdelkov, izmenjevanje, obdarovanje… Cilj aktivnosti naj bo spodbuditi k izbiri izdelkov za večkratno uporabo, k najemu predmetov namesto nakupa itd.

• Ločevanje odpadkov in recikliranje odpadkov

Ukrepi, katerih cilj je pomagati ljudem izboljšati razvrščanje odpadkov, jih spodbuditi k ustreznemu vedenju in jim pomagati glede odvoza odpadkov.

• Čistilna akcija

Aktivnost, s katero se javnost in medije opozori na ogromne količine odpadkov, ki jih odvržemo v naravo, v gozdove, na plaže… Sem sodijo tudi aktivnosti, ki vsebujejo rešitve glede izogibanja smetenja in preprečevanja nastajanja odpadkov.

• Tematski fokus: krožne skupnosti

Vir: https://etzo.gzs.si/